Łożyska kulkowe zwykłe

  • Ocena artykułu:
  • 5.0
  • na podstawie: 274 opinii

Łożyska kulkowe zwykłe stosowane są do przenoszenia głównie obciążeń prostopadłych do osi łożyska. W zależności od potrzeb, łożyska kulkowe zwykłe mogą być dostarczone w różnych wykonaniach; zabezpieczone blaszką ochronną jedno lub dwustronnie, uszczelnione w sposób kontaktowy lub nie (łożyska takie są wypełnione smarem), z luzami pomniejszonymi lub powiększonymi, podwyższoną klasą dokładności, z kompensacją wymiarów ze względu na pracę w zmiennej temperaturze, rowkiem na średnicy zewnętrznej do ustalania łożyska w kierunku wzdłużnym w oprawie za pomocą pierścienia osadczego, czy ze specjalnymi koszykami przystosowanymi do pracy przy zwiększonych prędkościach obrotowych.

Standardowe wykonanie łożyska pozwala na jego pracę w zakresie temperatur od -20°C do +120°C. W przypadku temperatury pracy przekraczającej podany zakres łożyska mogą być wykonane ze specjalnym smarem i/lub w odpowiednim stopniu ich napełnienia. Nie zaleca się stosować łożysk zakrytych w rozwiązaniach konstrukcyjnych, w których obracają się pierścienie zewnętrzne, ponieważ istnieje ryzyko wypływu smaru podczas pracy łożyska. Łożysk zakrytych nie należy również myć ani podgrzewać przed ich montażem.

Parametry, oznaczenia i wymiary łożysk kulkowych zwykłych dla wymiarów wału podano w linkach:

Łożyska kulkowe zwykłe Łożysko kulkowe z blaszką ochronną Łożysko kulkowe z obustronną blaszką ochronną Łożysko kulkowe z uszczelnieniem gumowym
łożysko kulkowe zwykłe z blaszką ochronnąoznaczenie: Z

np. 6203-Z

z obustronnąblaszką ochronną

oznaczenie: ZZ

np. 6203-ZZ

z uszczelnieniem gumowymoznaczenie: RS

np. 6203RS

Łożysko kulkowe z obustronnym uszczelnieniem gumowym Łożysko kulkowe z rowkiem Łożysko kulkowe z rowkiem i blaszką
z obustronnym

uszczelnieniem gumowym

oznaczenie: 2RS

np. 6203-2RS

z rowkiem na pierścień ustalającyoznaczenie: N

np. 6203N

z rowkiem i blaszką ochronnąoznaczenie: ZN

np. 6203-ZN