- Pkm.edu.pl
- Baza wiedzy
- Połączenia
- Połączenia sworzniowe
- Obliczanie połączeń sworzniowych jednostronnie utwierdzonych na powierzchni walcowej, odsadzonej
Obliczanie połączeń sworzniowych jednostronnie utwierdzonych na powierzchni walcowej, odsadzonej
- Ocena artykułu:
- 5.0
- na podstawie: 912 opinii
W połączeniu sworzniowym, jednostronnie utwierdzonym na powierzchni walcowej odsadzonej obliczeniom podlega średnica sworznia z warunku na zginanie w przypadku czystego zginania lub naprężenia złożone, jak na rysunku (zginanie z rozciąganiem) oraz wymiary powierzchni utwierdzającej z warunku na naciski powierzchniowe.
Średnicę sworznia w przypadku czystego zginania oblicza się w identyczny sposób jak dla sworznia jednostronnie utwierdzonego na powierzchni walcowej. Odpowiedni tok obliczeń podano tutaj>.
W przypadku naprężeń złożonych (jak na rysunku) sworzeń ulega rozciąganiu i zginaniu. W tym przypadku warunek wytrzymałościowy wygląda następująco:
gdzie:
σr – naprężenia rozciągające od składowych sił „Pw”,
σg – naprężenia gnące od momentu „P•l”,
kr – naprężenia dopuszczalne na rozciąganie dla materiału sworznia w [Pa].
Obliczenie wytrzymałościowe elementów łączących polega na określeniu siły docisku „Q” oraz minimalnej średnicy mocowania „do”. Obliczenia dokonuje się poprzez rozwiązanie układu równań wytrzymałościowych dla odcinka sworznia o średnicy „do”, obejmujących naprężenia maksymalne i minimalne na krawędziach łączenia, naprężenia rozciągające sworzeń oraz nacisk od siły „Q”.
Przyjmując stosunek średnic d/do=1,25–1,5 można obliczyć: