Czy wiesz że...

Największy kombajn świata to Lexion 590R, który potrafi skosić prawie 2,9m3 kukurydzy na minutę lub ponad 1m3 pszenicy na minutę. Napęd jego stanowi 385kW silnik. Jego wymiary to: długość 9,5m, wysokość prawie 5m a szerokość ponad 4m bez zespołu tnącego.
Współczynnik prędkości obrotowej łożysk tocznych „fn”

 

Nośność ruchowa łożysk tocznych odpowiada trwałości 90% łożysk z produkowanej serii w okresie pracy pod obciążeniem 1 miliona obrotów, przy założeniu obracania się wewnętrznego pierścienia łożyska. Oczywistym jest, że wzrost prędkości obrotowej powoduje skrócenie czasu pracy łożyska tocznego.

 

Z tego powodu określenie nośności ruchowej łożysk tocznych wymaga korekty ze względu na ilość obrotów wykonanych przez łożysko w jednostce czasu (prędkość obrotowa).

 

Korektę tą dokonuje się przez wyliczenie współczynnika prędkości obrotowej łożysk tocznych fn według następującej zależności:

 

Wspolczynnik predkosci obrotowej

 

gdzie:

n – względna prędkość obrotowa pierścienia wewnętrznego w stosunku do pierścienia zewnętrznego łożyska tocznego (najczęściej prędkość obrotowa wału) w [obr/min],

q – współczynnik zależny od kształtu elementów tocznych.

 

W przypadku łożysk kulkowych q = 3

W przypadku łożysk wałeczkowych q = 3,33

 

Wartość współczynnika prędkości obrotowej łożyska tocznego może być również określona z wykresu zamieszczonego tutaj>

 

W literaturze spotykana jest najczęściej wartość tego współczynnika, będąca odwrotnością powyższej zależności. W takim wypadku również w równaniu na obliczanie nośności ruchowej łożysk tocznych (03010109) współczynnik ten znajduje się w mianowniku równania.